I my, agiliťačky, jsme cyklické!

Proč souvislost agility s naší cykličností?

Protože všechno souvisí se vším! Zdá se mi těžko uvěřitelné, že jsem o cykličnosti slyšela prvně asi ve svých 26 letech! A to jen opravdu zmínku, neboť tehdy mě ta informace ještě nepřitáhla!

Přitáhla si mě až vloni v létě!! Zrovna minulý týden jsem někomu na tréninku říkala: „Lepší pozdě nežli později, lepší později než nikdy!“ A tak to vnímám i u poznání o cykličnosti!

Jsou věci, které si moc přeju, aby se změnily! A chci přispět jakkoliv jen můžu, aby ke změně došlo! A jednou z nich je, aby se již malé holčičky o své, o ženské cykličnosti dozvídaly! Nejlépe od svých milujících maminek!

 

Víte, co je cykličnost? Znáte svůj cyklus nejlépe, jak můžete? Milujete své proměny během cyklu a těšíte se z nich? Nebo nesnášíte svoji menstruaci, děláte, jako by nebyla a těšíte se, až skončí?

Milujete své tělo každý den, ať se jakkoliv mění? Nebo nesnášíte, když se vám bříško a prsa zvětší? Máte dny, kdy jste podrážděná a olej do ohně přilije téměř cokoliv? Dny, kdy všechny milujete a dny, kdy se všech chcete zbavit?! Dny, kdy vám jde plánování či začínání nových věcí úplně samo a dny, kdy akorát na vše nadáváte?

Milé ženy, milé dívky, mám pro vás skvělou zprávu! Je to přirozené!!!

Vřele Vám všem doporučuji zavítat na stránky Dany-Sofie Šlancarové a její Cyklické ženy, kde získáte opravdu mnoho skvělých informací a inspirace! Také si můžete objednat v tištěné či elektronické podobě skvělou knihu Cyklická žena od Mirandy Grey, od níž vše začalo…

Je to opravdu převratné čtení pro ženy, které o tom neměly páru! I pro ty, které si uvědomovaly, že prochází různými obdobími (a často se na sebe zlobily), nicméně neměly ty opravdu důležité informace! A vy, ty šťastné, které toto téma máte v malíčku, vám gratuluji!

Proč o tom píšu? Když jsem si o cykličnosti začala načítat první texty a půjčila si na dovolenou knížky, úplně mě to pohltilo. Hned na dovolené jsem si slíbila, že začnu sledovat své tělo a změny, kterými během měsíce procházím. Jak se cítím, jaké nálady mnou cloumají, jaké chutě kdy mám…

A tento slib stále od té doby dodržuji. Už mám jakýsi základní přehled a zkoumám dále. Baví mě to! Fascinuje mě to! Zbožňuju to!

A samozřejmě si všímám i toho, jak můj cyklus má vliv na moji fyzickou (a psychickou!) výkonnost při agility, naladění se na Jesse, na trénink, na závody.. Pozoruji sebe a vnímám, že jsou dny, kdy podávám maximální fyzický výkon a jsem stále svěží, že můžu cvičit si doma, vzít Jessku na trénink a večer bych ještě s chutí šla běhat. Tyto dny jsou super i pro závody. Jsem plná energie, těším se na běhy, i kdyby byly čtyři za den.

Pak mám dny, kdy se jen ráno protáhnu a zvládám delší, ale super pomalou procházku. A pak mám dny, kdy se chci zavrtat do postele a zůstat tam. Chci lenošit. Vzít Jessku jen vyčůrat a nabídnout mu lenošení se mnou. Za poslední měsíce jsem si všimla, že víkendy, které spadají do tohoto období, si nechávám nejraději volné. Wellness pobyt, sauna, bazén, volná procházka a spáááánek.

Když si tyto dny „omylem“ přihlásím závody, vlastně málokdy vyjdou. O to se, jak to tak bláznivě vypadá, stará Jess. Začne nadlehčovat nohu, dostane průjem, řízne se do packy, je po Dornovce nebo prostě něco a máme klidový režim. Náhoda?

Jsou dny, kdy mám pocit, že jídlo nepotřebuju. Jsou dny, kdy si koupím celou malinovou Studentskou pečeť a než dojedu domů, je pryč. Dny, kdy moje tělo touží po brokolici a dny, kdy chce sladké za sladkým! Teď to prostě nechávám, netlačím na sebe, jen to pozoruju. Vnímám své pocity, které po určitém jídle mám. Po určitém jídle, v určitou dobu. A učím se. A pozvolné změny se dějou „samy“. Ale o tom třeba zase jindy.

Jak stále říkám, někdy méně je opravdu více! Když se cítíte totálně vyčerpaná, je možná opravdu lepší zůstat doma s knížkou než vyrazit běhat! Někdy může být lepší dát přednost sauně před tréninkem. Jen tak se válet a na akci natěšené psy přizvat k sobě. Nebojte, když s tím budete v pohodě vy, oni taky budou! A ještě si to třeba budou užívat, až se budete divit!

 

Abych nezapomněla, ještě jedna výzva! Začněte pozorovat cyklus u vašich fen! Jsou v některém období podrážděnější? Hůře snášejí závodní prostředí? Nechtějí k sobě pouštět psy, se kterými jsou jinak celkem v pohodě? Podávají horší výkon, jsou méně soustředěné? Kdy co preferují? Dopřáváte jim odpočinek, když ho chtějí? Nebo se rozčilujete, že přece není důvod měnit program?

Nesnažte se prosím měnit přírodu, vždyť je to dar! Naučte se ho raději využívat ku svému prospěchu!

 

 

 

Trénuju psí sport agility a ráda využívám koučovací přístup. Miluju napojení, které vzniká mezi lidmi a jejich psy.. při sportu, v životě... Baví mě vidět lidi, kteří se rozvíjejí, posouvají, rostou.. a to i díky svým psům.  Můj příběh si přečtěte zde >>